bale ve dans

Flamenko

Flamenko hem müziği, şarkısı, şarkıcısı, kostümü hem de dansı ile kompleks bir sanat biçimidir.

Dans, şarkısı gibi temelde solo, ara sıra da önceden hazırlanmadan yapılan bir düettir. Ama bir grup dansı değildir. Bu önceden hazırlanmama durumu "puro flamenko"nun özelliğidir. Şarkı/müziği ile aynı ritimde, ruhen ve biçimsel olarak eşleştirilebilir olmalıdır.

Ancak flamenko dansını ve tekniğini karakterize eden şeyler bunlardan çok fazlasıdır. Performans flamenkosunun daha ihtimamlı ve tanımlanmış bir tekniği vardır. Oldukça gelişmiş bir üst gövde, kol tekniğiyle karmaşık ve ses çıkartılarak yapılan ayak hareketlerinin birleşiminden oluşur. Bu yönleriyle de diğer etnik danslardan ayrılır.

Amerikan tap dansında, clog dansında (tahta ayakkabıyla yapılır), İrlanda dansında ve bazı Meksika halk danslarında da sesli ayak vuruşları vardır. Ancak üst gövde daha çok "sürüklenir". Üst gövdenin kullanıldığı doğu danslarında ise ayak hareketleri bu kadar karmaşık değildir.

Kadınlar için, kostümün kendisi dansın bir bölümünü oluşturur. Kendine özgü tam etek, onu kontrol etmesini bilen bir dansçının üzerinde kendi dansını yapabilir.

Geri Dön